Helmikuu on Parasta Lapsille -järjestön kiireisintä aikaa. Tässä koonti, mitä kaikkea on tulossa ja mihin voit hakea nyt mukaan.
Talvileirit lapsille
Talvileiri 8–11-v. lapsille Virroilla hiihtolomaviikolla 26.2.–3.3.2018. Kuljetus Tampereelta! Lue lisää ja täytä hakulomake– vielä mahtuu mukaan.
Päiväleiri alakoululaisille Hervennassa hiihtolomaviikolla 26.2–2.3.2018 Järjestää Parasta Lapsille Tampereen osasto. Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan! Leiri on ilmainen.
Kevään viikonloppuryhmät lapsille ja perheille
Lasten viikonloppuryhmä 7–10-vuotiaille Hauholla 23.–25.3., 20.–22.4., 18.–20.5. Kuljetus Helsingistä. Lue lisää ja täytä hakulomake.
Perheiden viikonloppuryhmä (lapset 3–12-v.) Raaseporissa. Kuljetus Helsingistä. Lue lisää ja täytä hakulomake.
Perheiden viikonloppuryhmä (lapset 3–12-v.) Virroilla. Kuljetus Jyväskylästä, Keuruulta ja Mänttä-Vilppulasta. Lue lisää ja täytä hakulomake.
Kesäleirit lapsille ja perheille
Lasten leirit
Leirejä 6–15-vuotiaille ikäryhmittäin Oulun seudulla, PK-seudulla, Pirkanmaalla ja Pietarsaaressa. Huoletonta aikaa ja kivaa tekemistä yhdessä luonnon ääressä!
Tutustu lasten kesäleiritarjontaan.
Perheleirit
Perheleirit on tarkoitettu perheille, joissa lapset ovat 0–16-vuotiaita. Perheleirit ovat aitoja kohtaamispaikkoja, joissa erilaisista taustoista ja tilanteista tulevat perheet voivat tavata toisiaan ja kohdata. Leireillemme ovat tervetulleita kaikenlaiset perheet, sekä kantasuomalaiset sekä maahanmuuttajaperheet ja monikulttuuriset perheet, sekä yhden että kahden vanhemman perheet.
Perheleireille järjestetään kuljetus joko Helsingistä (leirit Raaseporissa) tai Tampereelta (leirit Virroilla).
Lue lisää perheleireistä!
Vapaaehtoistyö turvallisille aikuisille
Kiinnostaisiko leireily yhdessä lasten ja perheiden kanssa ohjaajana? Tervetuloa vapaaehtoiseksi ohjaajaksi! Lue lisää vapaaehtoisuudesta ja ota yhteyttä Katjaan, 050 430 6664, katja.timlin(a)parastalapsille.fi
Vinkki! Vilkaise myös kevään koulutukset vapaaehtoisille – mukaan voit ilmoittautua vaikka saman tien.